top of page
  • תמונת הסופר/תGadi Gertel

ירחון איגוד התכשיטנים יוני 2017

חברים יקרים

הקיץ החם החל, הקניונים מלאים, הרחובות הומים, המכירות טעונות שיפור, ב”ה מתקדמים.

מחר ה-3.7 תחל תערוכת התכשיטים השנתית של האיגוד בשיתוף חברת שטיר, התערוכה מתארחת במלון אינטרקוננטיננטל תל אביב בה יציגו מיטב עסקי התכשיטים ויפגשו אלפי תכשיטנים, סקרנים וצרכנים.

התערוכה תוכננה ע”י האיגוד בקפידה בה יתקיימו שני כנסים מקצועיים במטרה לספק לכם כלים מעשיים לעסקי התכשיטים בעידן הנוכחי.

הכנס הראשון:


בהמשך היום בשעה 16:00 תתקיים הכרזת זוכי תחרות עיצוב התכשיטים במימון משרד הכלכלה:

ביום

ביום השני תתקיים ועידת חנויות התכשיטים ומכירות אונליין :


האירועים והמפגשים יתנו לכם הזדמנות להכיר ספקים, יצרנים וחברות שירותים שיקדמו אתכם צעד קדימה.

נתראה

גדי

מה קורה בשוק? 

תקנה 6ז’ לרכישת זהב – בהמשך לשינוי החשבונאי שחל ברכישת זהב קיבלנו דיווחים מחברי האיגוד על פניות ממע”מ. לפיכך אני מעדכן שעד לרגע זה לא יצאו הוראות רשמיות, קיבלנו טיוטה סופית שעליה יש לנו הערות. אנו בקשר עם הנהלת מע”מ. נא לדווח על פניות מרשות המיסים. כמובן שנפרסם כשיצאו ההוראות הרשמיות.

בעיות מכס ביבוא ויצוא – קיבלנו בחודש האחרון מספר פניות על בעיות במכס כגון: עיכובים לבדיקות “מדגמיות”, חיובים על תכשיטים חוזרים מחו”ל, חובת רשומון ליצוא על כל פריט וכו’. אבקש לעדכן שפנינו למנהל התכשיטים וביחד איתם תתקיים החודש פגישה עם מכס נתב”ג על התאמת שיטות העבודה למכירות האונליין ובכלל.

תערוכת וגאס מאכזבת – תערוכת לאס וגאס הסתיימה עם אכזבות ליהלומנים בארץ ובארה”ב, ללא ספק ניכר הקושי במכירת תכשיטי יוקרה וביהלומים מעל קראט וחצי, חברת רפפורט החברה באיגוד מדווחת.

אתר מותגי התכשיטים השתדרג – אתר מותגי התכשיטים המיועד לחברי האיגוד עדכן גירסה – צפו בבקשה.

מפגש תכשיטנים וחברי הבורסה לאבני חן ויהלומיםביום חמישי השבוע 6.7 יתקיים מפגש מכירות אבני חן במחירי חו”ל בו תמצאו אבני חן ויהלומים מכל הסוגים והמחירים. מטרת המפגש לחשוף אתכם לאבני החן שלא תמצאו בקלות בשוק ומיד ראשונה. הביקוש לאבני החן במגמת עלייה בשנה וחצי האחרונות עקב הדרישה לצבעוניות ולמחירי תכשיטים שפויים. הזדמנות לרכוש מציאות ולהיפגש. לרישום, נא ליצור קשר במודעה להלן:


סמינר יצוא לארה”ב – השבוע ביום רביעי ב- 5.7 יתקיים סמינר דרישות רגולטוריות ביצוא לארה”ב עם נציגת ועדת הבטיחות מארה”ב. אתם מוזמנים ללא תשלום. נא להירשם פה.

משפטי

למי שייכת חנות תכשיטים מקוונת? למעצבת או למנהל החנות? עו”ד שושנה רבינוביץ

שאלה זו נדונה בפסק דין שניתן לאחרונה בבית משפט המחוזי בתל אביב.

עובדות המקרה מעצבת תכשיטים הקימה יחד עם איש שיווק חנות תכשיטים מקוונת במסגרת אתר etsy, שזהו אתר למסחר אלקטרוני לממכר עבודות יד ואמנות. השניים סיכמו בעל פה לשתף פעולה ובכלל זה כי המעצבת תעסוק בעיצוב ואספקת התכשיטים וכי מנהל החנות יטפל בכל הצד הלוגיסטי של תפעול החנות והקשר עם הלקוחות. הצדדים סיכמו על בלעדיות הדדית. לאחר כשלוש שנים ביקשה המעצבת לסיים את הקשר המסחרי בין הצדדים משום שלטענתה המנהל הפר את הסכם הבלעדיות והחל לשווק מוצרים של מעצבים אחרים. המעצבת ביקשה לסיים את ההסכם תוך חודש ימים ולהעביר אליה את כל ההרשאות הנדרשות לניהול החנות. מנהל החנות מצדו טען כי מאחר והוא יצר את אתר האינטרנט ותדמיתו השיווקית, הבעלות על החנות שלו ולא של המעצבת. על כן הוא דרש ממנה לחדול מלעשות שימוש בחנות באתר, בתמונות שצילם ובתכנים שכתב. המעצבת פנתה פעם נוספת למנהל וטענה כי היא גילתה כי מנהל החנות עושה שימוש במוצרים שהיא עצבה על מנת לקדם אמנים אחרים. כמו כן היא טענה כי הוא עושה שימוש בטקסטים שיווקיים שהיא כתבה. כעבור כמה חודשים שלחה מכתב נוסף למנהל החנות ובו ציינה כי נודע לה שהקים אתר חדש בetsy ובו חיקויים של תכשיטיה. המעצבת הגישה תביעה לבית משפט המחוזי בסך 680,000 ₪. טענות הצדיים המעצבת טענה, בין היתר, כי המנהל העתיק עיצוב, שימש בטקסטים שכתבה, הציג תמונות של תכשיטים שלה באתרים אחרים, ופעל תוך גניבת עין והטעיית צרכנים באתר etsy. כמו כן היא עתרה למתן צו עשה המורה על העברת השליטה בחנות לידיה, וכן לצו מניעה אשר יאסור עליו מלעשות שימוש מסחרי בעיצובי התכשיטים. מנהל החנות הגיש כתב תביעה שכנגד על סך 200,000 ₪ ובו טען בין היתר כי משהתובעת פנתה לאתרetsy בתלונה עליו, הדבר הווה עוולה מסחרית של התערבות בלתי הוגנת וכי מדובר בפניה כוזבת העולה כדי לשון הרע. עוד טען כי התובעת הפרה את ההסכם ביניהם כשהודיעה על סיומו ללא מתן התראה מספקת וכי התובעת התעשרה על חשבונו כשעשתה שימוש בתמונות ובטקסטים שהכין הנתבע.

דיון ומסקנות בית משפט מצא כי הצדדים לא הסכימו ביניהם שהבעלות על החנות תהיה למעצבת. המנהל הפעיל את החנות ועשה את כל הפעולות הדרושות בקשר אליה. עם זאת, חוק זכויות יוצרים מגן על אתר אם הוא מהווה לקט שהינו מקורי בבחירה ובסידור של היצירות או של הנתונים שבו. במקרה דנן, אתר etsy מאפשר הקמת חנויות בפורמט מובנה ללא צורך בבניית תכנית הפעלה או עיצוב. משכך אף אחד מן הצדדים אינו בעל זכות יוצרים בחנות ואיש מהם אינו יכול לטעון להפרת זכות קניינית או מוסרית הנובעת מהוראות חוק זכויות יוצרים. אם זאת, למנהל קיימת זכות גישה לחנות כל עוד תכניה של המעצבת אינם מופיעים בה. כמו כן למנהל זכות יוצרים בצילומי התכשיטים של התובעת אותם צילם בעצמו אך הוא לא היה רשאי להציגם בחנות ולמכור את העיצובים של המעצבת לאחר שנותקו היחסים בין הצדדים. פעולות הנתבע הינן בגדר הפרת זכויות בתכשיטים עצמם. בית משפט פסק, על פי אומדן המכירות כי מגיע למעצבת פיצוי של 40,000 ₪. בקשר לשימוש בטקסטים פרי עטה שלה פסק בית משפט פיצוי בסך 1000 ₪. כמו כן, בית משפט נענה לבקשת המעצבת ונתן צו מניעה האוסר על הנתבע לעשות שימוש בתכשיטים של המעצבת ובצילומיהם. לעניין התביעה שכנגד, בית משפט חייבה את המעצבת לשלם 3000 ₪ למנהל בגין שימוש בצילומים מקוריים שלו. לגבי התלונה שהגישה המעצבת למנהל אתר etsy, קבע בית משפט כי מאחר ומדובר בהגשת תלונה מכוח חוזה, אין התנהגות המעצבת מהווה לשון הרע. עוד קבע בית משפט כי הודעה מוקדמת של חודש לסיום ההסכם בין הצדדים הינו מספיק בנסיבות העניין וכי בכל מקרה לא הוכחו הנזקים של מנהל החנות בעקבות סיום הקשר אשר מצדיקים מתן פיצוי לטובתו. בית משפט חייב את מנהל החנות, מעבר לסכומים האחרים, לשלם לתובעת 15,000 ₪ בגין הוצאות ושכר טרחת עו”ד. הערות בעקבות פסק הדין: מפסק הדין עולה החשיבות לכרות חוזה בכתב לשיתוף פעולה עם התייחסות לסוגיות עיקריות לשני הצדדים, גון, הגדרת תפקידים של כל אחד, בלעדיות, זכויות יוצרים, זכויות שימוש, קביעת הודעה מוקדמת, תוצאות סיום הקשר, ועוד. [פסק הדין ניתן ביום 30.4.17 על ידי כבוד השופטת ד”ר דפנה אבניאלי, ת”א 21235-12-13 יחיאל ואח’ נ’ צזאנה ואח’ (ב”כ התובעים עו”ד אלעד צברי, ב”ע הנתבעים עו”ד גיא אופיר.]

האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. ההסבר של הוראות החוק הינו תמציתי ואינו כולל את כל ההוראות. לקבלת ייעוץ משפטי במקרה ספציפי יש לפנות לעורך דין.

עו”ד שושנה רבינוביץ הינה עורכת דין העוסקת בדיני צרכנות, משפט מסחרי ודיני מסחר בינלאומי. shosh@law-sr.co.il ,www.law-sr.co.il רחוב אחד העם 35 תל אביב 03-7266111 משרדנו מעניק ייעוץ משפטי לעסקים בינוניים וקטנים, מבצע בקרה וציות ועומד לרשות העסק באופן שוטף בכל שאלה או סוגיה.

מודעות 

מלאי תכשיטים למכירה בהזדמנות – תכשיטי זהב ומשובצים 14 ו- 18K במחירי עלות, הקונה יזכה בשני חוזי שיווק עם אתרי מכירה גדולים. שווי המלאי חצי מיליון ש”ח. איציק 054-3975379

צורף בעל ניסיון מחפש עבודה – ניסיון בעבודה עם זהב, יורי 052-6457769 לאזור המרכז.2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page